E Ticaret Sitesi Kurmak İçin Neleri Bilmelisiniz?

E Ticaret

Ticaret sitesi kurmak için e ticaret yazılımı bilmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine sizin için yazılımcı bireyler tarafından hazırlanan hazır e ticaret sitesi satın alabilir ya da kendi istekleriniz doğrultusunda size özel olarak bir site yapmasını isteyebilirsiniz.

Bunun için hazırlanmış olan e ticaret paketi bulmanız da mümkün. E ticaret paketi sayesinde pek çok sistemi hazır şekilde edinebilir ve ticaret hayatınızı geleneksellikten uzak tutabilirsiniz. Bu sayede kendinize kolay kullanımı olan bir e ticaret altyapı edinmiş olursunuz.

E satış sitesi sahibi olmak e ticaret paketi sayesinde inanılmaz derecede kolay!

Bunun için kendinize en ucuz e ticaret paketleri şeklinde araştırma da yapabilirsiniz. 

Günümüzde artık köklü, yeni, büyük ya da küçük her türlü işletme çağa ayak uydurarak ticaret hayatını online ortama aktarma ihtiyacı duymaktadır. 

İnternetten satış yapmak ya da alışveriş yapmak ilk zamanlar ülkemizde doğru olmayan bir alım şekli olarak görülüyordu. İnsanlar aldıkları ürüne dokunmak ve gözleri ile görmek ihtiyacı hissediyorlardı. 

Ancak zamanla internetten çok kaliteli ve ekonomik alışverişler yapılabildiği, alınan ürünlerde bir problem olması durumunda karşılarında muhatap olduğunu bilmek artık ticareti geniş bir alana yayabilmeye yaramıştır.

Peki, e ticaret sitesi kurmak için neleri bilmelisiniz?

 • Ürün takibini nasıl yapmanız gerektiğini bilmelisiniz
 • Ürünlerinizi nereden edineceğinizi ve nerede depolayabileceğinizi bilmelisiniz
 • Hangi kargo şirketi ile çalışmak istediğinizi belirlemelisiniz
 • E ticaret paketi hakkında ve bunların türleri hakkında kapsamlı bilgi birikimine sahip olmalısınız ve ardından kendiniz için en uygun e ticaret paketi tercihi yapmalısınız
 • Special e ticaret, entegre e ticaret, gelişmiş e ticaret, hazır e ticaret gibi kavramları detaylı şekilde bilmelisiniz
 • Ticaret paketleri karşılaştırma yapmalısınız ya da bunu yapabilecek birine ulaşmalısınız
 • Seo hakkında detaylı bir bilgi birikiminiz olmalı ve bunu e ticaret sitesinde nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi bilmelisiniz ya da bu alanda gelişmiş düzeyde hizmet veren profesyonel bireylere ulaşmalısınız ve ekibe sitenizi emanet etmelisiniz

E Ticaret Paketleri Nedir?

E ticaret paketi denilince akla; entegre e ticaret, hazır e ticaret, gelişmiş e ticaret ve special e ticaret kavramları gelmelidir.

Bunlarda hangisinin size daha uygun olduğu sahip olduğunuz kendi kişisel yazılım bilginiz ile ilgili bir durumdur.

E ticaret paketi alırken karşınızdaki bireye sahip olduğunuz bilgileri açıklayabilir ve nasıl bir şeye ihtiyacınız olduğunu belirtebilirsiniz.

Bahsi geçen dört farklı e ticaret paketi seçeneklerini, e ticaret paketleri nedir; merak edenler için teker teker kendi başlıkları altında inceleyelim.

Gelişmiş E Ticaret Nedir?

Gelişmiş e ticaret, e ticaret paketi seçenekleri arasında en kapsamlı olanını ifade etmektedir. Bu sayede yapabileceklerinizin bir sınırı kalmamaktadır. Örnek olarak site bazı gelişmiş e ticaret paketi içeriği unsurlarını sıralayalım:

 • İndirimdeki ürünleri listeleme
 • Ürün oylaması yapabilme
 • Puan ile satış uygulayabilme
 • Benzer ürünleri alıcının karşısına çıkarabilme
 • Sizin için seçtiklerimiz kısmı oluşturabilme
 • Bayi özel fiyatlandırma ayarlarını yapabilme
 • Kategori ve ürün yönetimi yapabilme
 • Excel ile siteye ürün ekleyebilme
 • Kategoriye özel etiket bilgilendirmesi yapabilme
 • Ürün karşılaştırma seçeneği sunabilme
 • Hediye çeki ya da kampanya tanımlama
 • İndirim kuponu tanımlama
 • Gelişmiş e – mail bildirimleri sunabilme
 • Toplu mail, SMS iletebilme
 • Dilediğiniz şekilde farklı sanal POS modülü tanımlayabilme
 • Havale /Eft bildirimi yapabilme
 • Stoğu biten ya da fiyatı sıfır olan ürünleri görüntüleyebilme
 • Dilediğiniz firmalara ait kargo entegrasyonu yapabilme
 • Fatura yazdırma
 • Dinamik site haritası görüntüleyebilme
 • Çoklu dil desteği sunabilme

Ayrıca diğer paket seçeneklerinde olan tüm genel özellikler de gelişmiş e ticaret paketleri içerisinde yer almaktadır. Bunlara ek olarak da gelişmiş e ticaret site olanakları kurumsal olmak, büyümek isteyen ve oldukça geniş hedef kitlesine sahip olan sitelere uygun şekildedir.

Gelişmiş e ticaret paketlerini daha çok kurumsal firmalarda gözlemleriz. Bunun nedeni farklı kişilere admin tarafından atanan haklar ile görev dağılımı yapılabilmesidir.

Gelişmiş e ticaret sitesi çok kapsamlı niteliklere sahip olduğundan tek bir kişi tarafından tüm durumların takip ve kontrolünü sağlamak mümkün olmayabilir. Bunun için farklı kişilerin kendi iş alanları ile ilgili takipleri ve satışın iş dağılımı sayesinde daha sağlıklı biçimde yapılabilmesine olanak sağlamasıdır.

Special E Ticaret Paketi Nedir?

E ticaret paketi seçenekleri arasında yer alan bir başka grup da special e ticaret paketidir. Gelişmiş e ticaret paketinde sunulan hazır işler burada bir miktar farklılaşmaktadır.

Special e ticaret paketi adı üzerinde özel olarak hazırlanan ve özel indirimlere tabi tutulan bir e ticaret paketidir. Gelişmiş e ticaret paketine en yakın tür bu türdür. İçerisinde özel indirimler birtakım farklı unsurlar da barındırabilir. Özelliklerin neler olduğu satın aldığınız web siteye göre farklılık arz etmektedir.

Gelişmiş e ticaret paketine göre biraz daha ekonomiktir. Kapsamlı bir e ticaret sitesine sahip olmak isteyen bireylerin daha ekonomik fiyatlar ile, bu tür bir siteye sahip olmasına olanak tanımaktadır.

Special E Ticaret sitesinin içerikleri sayesinde ürünlerinizi kolay bir şekilde online ortamda alıcıya ulaştırabilirsiniz. Ancak bu tür bir sitenin de tek bir kişi tarafından yönetilmesi kolay olmayabilir. Bunun için farklı ekip arkadaşlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Farklı alanlarda üyelerinize belirli bir alanda yöneticilik görevleri atayabilirsiniz. Bu sayede işlerin ilerleyişini takip altına almak ve bir sorun çıktığında hızlı bir şekilde müdahale edip sorunu ortadan kaldırmak oldukça kolay hale gelecektir.

Bu nedenle special e ticaret sitesi paketlerine göz atmanız hem daha ekonomik hem de pek çok ihtiyacınızı karşılayabilmek adına önem arz eder.

Entegre E Ticaret Paketi Nedir?

Special e ticaret hakkındaki bilgilerimizi paylaştıktan sonra başka önemli bir e ticaret paketi seçeneği olan entegre e ticaret türünden bahsedelim.

Entegre e ticaret sitelerinde yapılan ayarlamalar butik bir sitenin daha kapsamlı, köklü ve gelişmiş bir ticaret ağı olan başka bir siteye entegre e ticaret şeklinde hizmet vermesini ifade etmektedir.

Örnek olarak e ticaret sitenizi n11 ya da hepsiburada gibi sitelere entegre ederek bir entegre e ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

Bu sayede bu tür sitelerde yer alan yönlendirmeler ile alıcılar sizin ürünlerinize daha hızlı bir şekilde ulaşır. Ticarete bir miktar en başından değil de ortasından dalmak gibi bir durum olarak nitelendirilebilir.

Bu şekilde bir ifade kullanmamızın nedeni diğer işletmeler gibi uzun yıllar harcayarak büyümeyi beklemek zorunda kalmazsınız. Zaten büyümüş olan ve bol miktarda site trafiğine sahip olan siteler ile entegre e ticaret hayatınıza başlayarak ticaret hayatınıza merdivenleri üçer beşer çıkma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Special e ticaret paketi gibi seçeneklerde bu şekilde bir şans yoktur. O tür işletmeler kendi kendine hedef kitlesine ulaşmak için çaba harcamak durumundadır. 

Ancak entegre e ticaret sitesinde en baştan başlamak zorunda kalmadan pek çok aşamanın kat edildiği bir tür ticarete başlanır.

Hedef kitlesi belli bir kesime ulaşabilmiş ve akıllara ticaret denilince ilk gelen isimler ile çalışmak kurumsal imajınıza da olumlu anlamda katkıları olabilecek bir durumdur.

Entegre e ticarette, special e ticaret, gelişmiş e ticaret paketi gibi diğer e ticaret paketi seçeneklerinden farklı olarak kurulan sistemin başka bir site üzerinden iş yapması durumu söz konusu olduğundan kendinizi daha güvence altında hissedebilirsiniz.

İnternetten Satış Yapmak

İnternetten satış yapmak, günümüzde oldukça popüler hale gelmiş olan ve halen daha gelişmekte olan konulardan biridir.

Bu konunun zaman içerisinde bu hale gelmesinin en büyük nedeni eski zamanlarda site kurmak için gerekli bilgilerin artık hazır şekilde internet ortamında ticaret paketi sınırsız vb. hazır e ticaret sitelerini satın alarak yapmak işlemin daha da yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Yazılımsal anlamda gerekli olan tüm altyapı yazılım uzmanları tarafından hazırlanıp hazır e ticaret paketi şeklinde kullanıcılara satılmaktadır. Ardından sitede belirtilen adımları takip ederek ya da zaten Türkçe olan anlatımlardan yararlanarak kısa bir bilgilendirme ile satış işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Bu sayede artık e ticaret yazılımı konusunda çok fazla bilgiye ve zaman harcamaya gerek kalmamaktadır.

E ticaret paketi, kullanıcıya uzman kişiler tarafından ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik olarak hazırlanır ve farklı e ticaret paketi seçenekleri halinde sunulur. Kişi buradan kendi bütçesine ve kuracığı sisteme göre bir e ticaret paketini seçer ve kullanmaya başlar. 

İşte, artık internetten satış yapmak bu denli ticaret paketi sınırsız seçenekleri ile kolay işlemler bütünü haline gelmiştir.

E Ticaret Paketi Neden Önemli?

E ticaret paketi seçmek ciddi anlamda önemli bir konudur. Bu konuda yapabileceklerinizden aşamalı olarak bahsedelim.

 • E ticaret paketi seçmek için ilk olarak kendinize nasıl bir ticaret sitesi kurmak istediğinizi sormalısınız.
  • Ardından ticaret paketleri karşılaştırması yapmanız ve bu seçenekler hakkında gerekli olan tüm bilgiyi eksiksiz şekilde zamana yayarak araştırmalısınız.
  • E ticaret paketi kısaca seçilen seçeneğin kişiye özel gerekli ayarlamalarını yapabileceği şekilde sistemin müşteriye gönderilmesidir. Gönderilen sistem sonrasında kişinin özgünleştirebileceği alanlara uygun olarak yaptığı işe uyumlu hale getirilir.
 • İşte bahsi geçen bu e ticaret paketinin alındıktan sonra sistemin müşteriye gönderilmesidir kısmı büyük önem arz eder.
 • Bunun nedeni e ticaret paketinin ne kadar alıcıya uygun olduğuna göre kullanma kolaylığının değişiklik arz etmesidir.
 • E ticaret paketinde satın alının e ticaret sitesi ne kadar kullanımı kolay olursa o kadar çok üzerinde çalışması keyifli olur.
 • Keyif alınan işlerde de hedef kitlenin ve site gelirinin artmaması gibi bir durum söz konusu değildir.
 • E ticaret paketi seçeneklerini çok çok iyi araştırmalısınız ve yapınıza en uygun olanını tespit edebilmek adına belirli kriterlerden bahsedebilmelisiniz. Bunun için de bir miktar bilgi birikimine ihtiyacınız var elbette.
 • Bilgi birikimi edindikten sonra web siteler üzerinden satışa sunulan farklı e ticaret paketi seçeneklerine göz atmalısınız.

 

E ticaret paketini satın aldınız ve özgünleştirdiniz. Bundan sonra ne yapmanız gerek? 

Bundan sonra tek yapmanız gereken şey hedef kitlenizi arttırmak için elinizden geleni yapmalısınız

E Ticaret Sitesinin Hedef Kitlesi Nasıl Artırılır?

Hedef kitle kavramı oldukça geniş bir kavramdır. E ticaret paketi seçenekleri arasından belirleyerek uzun uğraşlar sonucunda edindiğiniz web sitenizin trafiğini arttırma sırasına geldiyseniz size birkaç taktik verebiliriz.

İlk olarak işe satın aldığınız e ticaret paketini tanıyarak işe başlamalısınız. Sitenin size sunduğu hedef kitle arttırma imkânlarının neler olduğuna bakmalısınız. 

Örnek olarak sitenize farklı sosyal medya platformlarına ulaşılabilir bir alan yapabilirsiniz. 

Örneği daha kapsamlı olarak açıklamak gerekirse sarrafiye ürünlerinin yer aldığı bir site açtığınızı var sayalım. Satın aldığınız e ticaret paketinin içerisinde yer alan imkânlara bakarak bir bölümüne facebook, twitter ya da instagram ekleyip ekleyemediğinize bakabilirsiniz. 

Sosyal medya platformlarını kullanmadan çalışmak istiyorsanız da bu tür bir alanın olup olmaması ilginizi çekmeyebilir. 

Zira hedef kitlenizi arttırmak için sitenin size sunduğu imkânlardan yararlanacaksınız.

Influencer ile Çalışmak

E ticaret paketi olanaklarından bahsettik. Hedef kitlenizi artırmak için bir influencer ile çalışabilirsiniz. Ancak bu bireyin sahip olduğu hedef kitlesinin yaş ve cinsiyet dağılımının sizin ürünleriniz için uygun yapıda olduğuna dikkat etmelisiniz.

Örnek olarak müzik ile ilgili ürünlerin satışı için profilinde ressamlığı vurgulayan bir influencer elbette ki size yardımcı olacaktır. Ancak bir şarkıcı kadar etkili bir yatırım değildir. Özellikle de bu şarkıcı sizin ürünlerinize yakın bir müzik kültürüne sahip ise hem akıllı hem de ekonomik bir seçim yapmış olursunuz.

Bu da size inanılmaz katkı sağlar.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Yeni iş kurma aşamasında ne yapacağını bilmeyen bireylere hedef kitlesini arttırmada ve sitesinin trafiğini artırmada en önemli öneri olarak nitelendirebileceğimiz bir konuya değineceğiz.

Hedef kitlenizi kesinlikle çok iyi tanımalısınız. Ürünlerinizin tanıtım yazıları, influencer çalışmalarınız, sosyal medya çalışmalarınızı bu kitleye göre ayarlayarak iş yaparsanız kısa sürede ciddi işler başarma imkânına sahip olursunuz.

Web sitenizde yer vereceğiniz arama motoru optimizasyonu yapılmış blog yazılarını da hedef kitlenizi tanıyarak yazmalısınız.

Kitlenizin özelliklerini, sizden beklentilerini ve ilgi alanlarını iyice benimsemelisiniz. 

Blog Yazıları

Blog yazıları web sitelerin anahtarlarıdır. E ticaret sitesi olsun olmasın oldukça önemli bir konudur.

Sitenizin Google tarafından en üstlere çıkarılmasını istemez misiniz?

Blog yazıları konusu en az seçeceğiniz e ticaret paketi kadar büyük öneme sahiptir.

E ticaret paketinde siz aradığınız özelliklere dikkat edersiniz; blog yazılarında ise hedef kitleniz size sempati veya antipati kazanır.

İçeriklerin kalitesi iyi ve okunabilir olmalıdır. Okuyucuyu yormayacak, eğlendirecek ve uzun zaman site içerisinde kalmasını sağlayacak şekilde olmalıdır.

Anahtar kelimeler saçma sapan şekillerde değil, Türkçe imla kurallarına uygun ve yazının konusunun doğal akışı içerisinde kaybolmayacak şekilde olmalıdır.

Kesinlikle ama kesinlikle seçtiğiniz konular hem hedef kitlenizin ilgisini çekmeli hem de sitede yer alan ürünler ile alakalı konular olmalıdır.

Kesinlikle ama kesinlikle seçtiğiniz konular hem hedef kitlenizin ilgisini çekmeli hem de sitede yer alan ürünler ile alakalı konular olmalıdır.

Her ne kadar ilgi çekici konular seçseniz de sitenin ürünleri ile aralarında bir ilgi bulunmaz ise bir blog sitesi halini alırsınız ve ürün satmanız zorlayabilir. Bu durum bireylerin site içerisinde yazıları okuyarak vakit geçirmesine ardından ürünlere yönlenmeden çıkıp gitmesine neden olabilir.

Bu yüzden konu bütünlüğüne önem vermeli ve çaktırmadan ürünlerinizi yazıların arasına okuyucuya fark ettirmeyecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Tüm bunlar site içi trafiği ve satışları arttırabilecek önemli tüyolardır.

E Ticaret Paketi seçerken tüm bu unsurlara ve kendi seo (search engine optimization) anlayışınıza uygun bir seçim yaptığınızdan kesinlikle emin olmalısınız. Aksi halde gelecekte aklınıza gelebilecek bir fikri gerçek hayata geçirmek sizin için uğraştırıcı bir hal alabilir.

Hazır bir e ticaret paketi almak istemezseniz kendi beklentilerinizi karşılayabilecek özel bir yazılım hazırlanmasını da bizden talep edebileceğinizi unutmamalısınız.

Leave A Comment