Seo Çalışması Nedir?

Seo Çalışması Nedir_

Her web site sahibi; hedef kitlesine daha iyi, hızlı hizmet sunabilmek ve rakip sitelerin her konuda önüne geçebilmek adına kendi sitesinin en yukarılarda görmek ve ilk sayfanın en üst kısmında çıkmak ister. Hemen hemen tüm internet kullanıcıları herhangi bir konuda Google’da arama yaptıktan sonra karşılarına çıkan ilk web siteye tıklar ve eğer ihtiyaçlarına burada yanıt bulur ise başka bir siteye girmeye gerek duymaz.

Pek çok kullanıcı da daha bilinçli bir tüketim yapabilmek adına ilk sayfada en üstte yer alan birkaç linke daha tıklar ve sonrasında en uygun bulduğu yerden işlem yaparak oradan ayrılır. Burada da sunulan hizmetin kalitesi ön plana çıkmaktadır. Seo çalışması site içi ve site dışı çalışmalar olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. 

Aynı zamanda seo Türkiye ve başka ülkelerde farklı şekillerde uygulanabilir işlemler olduğundan farklı dillerde yapacağınız seo çalışması türünde ilk olarak kurallara göz atmanızı öneririz.

Öncelikle genel olarak yapılan seo hizmetinden bahsedelim.

Google’da internet sitesi kurma amaçlı anlaşılan herhangi bir seo ajansı tarafından;

 • Anahtar kelime analizi yapmak
 • Arama motoru optimizasyonu yapmak
 • Rakip analizi yapmak
 • Doğal içerikler hazırlamak
 • Backlink çalışmaları yapmak
 • Hedef kitle analizi yapmak ve hedef kitleyi en iyi şekilde öğrenmek gibi birtakım seo hizmeti türleri bulunmaktadır.

Bu işlemler kısaca Google arama motorunda arandığında bir sitenin en yukarıda olmasını hedeflemektedir ve bunun için gerekli tüm seo çalışması, seo ajansı tarafından kurumsal şekilde verilmektedir.

Arama motorunda üst sıralara çıkmak için bireysel seo uzmanı ile de çalışılabilir. Ancak kurumsal seo ajansı ile çalışmak daha sağlıklı bir sistem kurabilmek adına ve web site dışında sosyal medya seo çalışmaları gibi farklı alanlarda da seo hizmeti alma imkânı sunabilir.

Seo Uzmanı Ne İş Yapar?

Sitenizdeki en iyi seo sonuçlarına ulaşabilmek adına kurumsal bir firma ile çalışmalısınız. Bu sayede mümkün olan en kısa sürede, yıllarca uğraştıktan sonra bile elde edemeyeceğiniz kadar başarıyı sitenizi aylar içerisinde elde etme şansınız olur.

Bu tür firmalar sahip oldukları tecrübe tüm seo stratejilerine hâkim olmalarına yarar. Bu sayede sitenizi en yukarılara taşımak için nelere ihtiyacınız olduğunu çok iyi bilir ve zamandan kazanmanızı sağlarlar.

Zamandan kazanmak yalnızca en yukarıda olmak şeklinde görülmemelidir. En yukarılarda olmak ürün ya da hizmet satışlarınızda hızlı ve ciddi bir artışın gözlemlenmesine de yarar sağlamaktadır.

Seo çalışması nedir sorusuna yanıt verdikten sonra seo uzmanı İstanbul konusunda da bilgilendirme sağlayalım.

En büyük dijital platforma sahip olmak için kurumsal bir ajans ile çalışmanızı önermiştik.

Birlikte çalışmaya karar verdiğiniz kurumsal firma bünyesinde yer alan seo uzmanı veya uzmanları sizin için gerekli tüm seo uygulamalarını ayarlamak için ilk olarak sitenizi ve rakiplerinizi inceleyecek.

Kurumsal seo bünyesinde çalışan bir seo uzmanına sitenizi teslim aldıktan sonra yaptıklarından bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Gerekli tüm Google arama motKurumsal seo bünyesinde çalışan bir seo uzmanına sitenizi teslim aldıktan sonra yaptıklarından bazıları şu şekilde sıralanabilir;
 • oru optimizasyonunu ayarlar. 
 • Önceden var olan içeriklerinizi kontrol ederek buradaki seo sorunlarını tespit eder. Ardından bu problemlerin ortadan kaldırılması adına yeniden düzenlenmesini sağlar ve onları da optimize hale getirir. 
 • Eğer içeriğin düzeltilmesi mümkün değilse içeriği kaldırarak seo optimize yeni bir içerik eklenir. 
 • Eklenecek olan bu yeni içeriğinde özgün olması ve önceki metinden alıntı kısımların olmaması çok önemlidir. Web site içerisine eklenecek olan tüm her içerikler sadece ama sadece size özgü olmalıdır. Bunun için her şeyin yeniden yazılması gerekebilir.
 • Bu düzenlemeler halledildikten sonra günlük olarak yeterli miktarda yeni içerikler hazırlanır ve bir editör tarafından sitede yayınlanır.
 • Bu konuda düzen ve günlük girişler oldukça önemlidir. Önceden ileri tarihli girilen yazıların en yukarılara çıkmak için faydası olur ama eski tarihli girilen yazıların faydası olmamaktadır. Bu nedenle içerikler ya önceden ya da günü gününe istikrarlı bir şekilde sitede yayınlanmalıdır. 
 • Kurumsal bir firma ile çalıştığınızda firma bünyesinde yer alan editörler saatlere ve günlük girişlere oldukça dikkat ederler.
 • Rakip analizinizi yapar ve rakiplerinizden öne çıkabilmeniz için nelere ihtiyacınız olduğunu belirler.
 • Anahtar kelimelerin içerik içerisinde kendi akışında ve doğal olarak belirlenmesini sağlar. Bu sayede Google tarafından daha çok sevilen içerikleriniz olur ve siteniz en üstlerde görünür olmaya başlar.
 • İhtiyacınız olan reklam tekniklerini kullanarak prestijinizin, marka değerinizin, hedef kitlenizin ve ürün satışlarınızın mümkün olan en kısa sürede en çok düzeye çıkmasını sağlar. 
 • Alanında ünlü olmuş, site trafiği fazla olan sitelerin içeriklerine sizin linkinizi ekleyerek bu sitedeki bireylerin sizin sitenize yönlendirilmesini sağlar. Seo sektöründe bu işlem backlink çalışması olarak da adlandırılmaktadır.
 • Ardından size aylık olarak seo analizinin, site içindeki durumların yer aldığı bir rapor sunar. Siz de bu sayede tüm durumları kontrol edebilir ve gözlemleyebilirsiniz. 

Bunun anlamı kurumsal seo şirketi ile çalışırken web sitenizden tamamen kopmanıza, uzak kalmanıza ve tüm her şeyi teslim ederek kendinizi saf dışı bırakmanıza hiç de gerek olmadığıdır. Böyle bir durum kurumsal firmalar ile çalışırken söz konusu bile değildir.

Seo İçerikler Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal seo firmaları tarafından seo içerikler oluşturulmadan önce birtakım durumların araştırmasını yapılır ve data elde edilir.

Seo içerikler oluşturulmadan önce kısa bir araştırma yapmak gereklidir. Bu araştırma sırasında sizin alanınız için gerekli olan internet kullanıcıları tarafından en çok aranan kelime kalıpları araştırılmaktadır

Bu kelimeler anahtar kelimeler olarak adlandırılmaktadır. Anahtar kelimeler en çok tıklanandan en az tıklanana doğru sıralanabilir ve en çok tıklanan anahtar kelimelerin kaç metin içerisinde hangi sayıda kullanılması gerektiğine de yine araştırmalar sonucunda karar verilmektedir.

Her metnin kendi uzunluğuna göre, yazının yerleştirileceği sayfaya ve yere göre anahtar kelime sayısı birbirinden farklıdır.

Anahtar kelimelerin metin içeriklerinin içerisinde doğal bir şekilde yerleştirilmiş olması gerekmektedir.

Metin bilgi vermeli, faydalı olmalı, boş cümlelerden oluşmamalı ve anahtar kelimeler kulağa saçma gelecek şekilde yerleştirilmemiş olmalıdır. Bu şekilde oluşturulmuş kötü içerikler Google tarafından sevilmemektedir. 

Sizi yukarılara taşıması için kaliteli bir Türkçe ile oluşturulmuş, noktalama işaretlerinin doğru şekilde kullanıldığı akıcı ve okuyucuya bilgi veren şekilde olması oldukça önemlidir.

Bu tür içerikler kalitesi düşük içerikler olduklarından sitenize pek de yarar sağlamayacaktır. Kaliteli içerikler ile çalışmak için mutlaka kurumsal bir ajans ile çalıştığınızdan emin olun.