SEO Hakkında Her Şey

SEO Hakkında Her Şey

SEO, search engine optimization isminin kısaltılmış halidir. Türkçesi arama motoru optimizasyonu olarak geçmektedir. SEO, dijital dünyada markanızın/firmanızın öne çıkması için oldukça önemli bir etkendir. SEO en basit şekilde tanımlanacak olursa, internet sitelerinin arama motorlarının algoritmalarına en uygun şekilde tasarlanıp, kurallara uygun hale getirilip sıralamalarda üstlerde yer almasını sağlamak için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Ama SEO asla bu kadarı ile sınırlı değildir. Birçok SEO firması da farkındadır ki SEO çalışmaları her zaman dinamik ilerleyen süreçlerdir.

SEO Nedir?

SEO, web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralara çıkarak daha iyi performans göstermesini amaçlayan bir dijital çalışmadır. SEO asla durağan ve bir kerede yapılıp bitirilen bir iş olmamak ile birlikte, dinamik, süregelen ve çalışmaların güncel tutulması gereken bir alandır. SEO firmaları müşterileri için sürekli geliştirme çalışmaları yaparak müşterilerinin web sitelerini üst sıralarda tutmaya, böylece o sitelere daha fazla ziyaretçi çekmeye çalışır.SEO Çeşitleri Nelerdir?

SEO çeşitleri genel olarak site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki tür için farklı stratejilerde çalışmalar yapmak gereklidir. SEO uzmanı web sitesinin ihtiyaçlarını analiz edecek ve bu analizlere bağlı olarak iyileştirme ve düzeltme temelli stratejiler oluşturacaktır.

Site İçi SEO

Site içi SEO çalışmalarının amacı sitelerin kendi içlerinde arama motorlarının kurallarına ve algoritmasına uygun hale getirilmesi yani optimize edilmesidir. Site içi SEO çalışmalarında anahtar kelime, hedef kitle gibi faktörler öne çıkmaktadır. Bu faktörler detaylı incelenerek gerekli çalışmalar yapılır, böylece siteye gelen ziyaretçi sayısı artırılması amaçlanır. Siteye gelen ziyaretçi sayısının artırılması ile site içi organik trafik artırılır ve sitenin arama motorlarında üst sıralara çıkması sağlanır. Tüm site içi çalışmalarda kullanıcı deneyimi ve arama motorları kurallarını göz önüne alınır. Site ne kadar kullanışlı ise kullanıcı o kadar site içinde kalarak trafik oluşturur. Böylece site arama motorlarında sıra yükselir. Site arama motorlarında sıra yükselince daha çok ziyaretçi çeker, böylece organik trafik artırılmış olur. Görüldüğü gibi bu süreçler aslında birbirini besleyen süreçlerdir. Doğru strateji ve çalışmalar ile web sitenizin tıklama sayısının artması işten bile değildir.

Site içi SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Sitenin arama motorları tarafından blackliste yani kara listeye girmemiş olması gerekir. Sitenin yazılımının temiz bir kod ile yapılmış olması ve optimize edilmiş olması da önemli etkenlerdendir. Günümüzde insanlar internete en çok telefonlarından bağlanmaktadır. Bundan dolayı sitenin mobil uyumlu olması çok önemlidir. Sitede bulunan içeriklerin özgün olması, başka bir siteden kopyala-yapıştır içerik alınmaması gerekmektedir.

Site içi SEO çalışmalarının işe yaraması için en önemli nokta doğru ve bilgili bir SEO uzmanı ile çalışılması ve sorunların doğru tespit edilerek en uygun şekilde çözümler üretilmesidir. Böylece optimizasyon işe yarayacak ve web siteniz için istediğiniz geri dönüşleri kolaylıkla alabileceksiniz.Site Dışı SEO

Web sitenizin başka sitelerden ve kaynaklardan referans alması oldukça önemlidir. Site dışı SEO çalışmaları başka sitelerden link alma, sosyal medya tanıtımları gibi sizin sitenizin dışından gerçekleştirilen ancak sizin sitenize yönlendirme yapan çalışmalardan oluşmaktadır. Web sitenizde bulunan içeriklere başka sitelerden backlink desteği yapılması ile arama motoru algoritması sizin içeriğinizin güvenli ve doğru olduğunu tespit ederek web sitenizi öne çıkarmaya başlar. Böylece siteniz sıralamalarda üstlere çıkarak daha çok ziyaretçi ve daha çok organik trafik toplar.

Site dışı SEO çalışmalarında kopya içerik olmaması, doğru bilgiler sunması ve kullanıcı deneyimine uygun çalışmalar yapılması oldukça önemlidir. SEO çalışmalarında kullanıcıya yarar sağlamak en önemli hedef olmalıdır. Arama motorları bu tarz içeriklere daha çok değer vererek bu sitelerin daha çok öne çıkmasını sağlar.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı, SEO süreçlerinin ve çalışmalarının yönetimini, web sitesi analizlerini gerçekleştiren ve bu sitelerin performanslarını inceleyerek gerekli iyileştirmeleri ve düzenlemeleri yapan kişidir. SEO firmalarında çalışan uzmanlar müşterilerinin web sitelerini arama motorları kurallarına ve algoritmasına uygun hale getirerek web sitelerini üst sıralara çıkarma ve böylece sitelere daha çok ziyaretçi çekme amacını taşır.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO tamamen arama motorları ile ilgili çalışmalardır. Bu nedenle SEO uzmanı olmak isteyen birinin arama motorları hakkında detaylı bilgiye sahip olması gerekmektedir. Arama motorları anlaması çok kolaymış gibi görünse de altında çok karışık algoritmalar bulunmaktadır. Arama motorlarının nasıl çalıştığı, web sitelerinden ne beklediği, ne gibi kurallar koyduğu ve bu kuralların nasıl uygulanacağını SEO uzmanı çok iyi bilmelidir.

Bunun dışında SEO uzmanı analitik bir bakış açısına sahip olmalı, iyi analiz yapabilmelidir. Web sitesindeki sorunları doğru tespit etmeli ve en etkili çözümleri bulabilecek yeteneğe sahip olmalıdır. Bu da tamamen tecrübe ile gelişen bir özelliktir.

SEO birçok farklı disiplini içinde bulunduran bir çalışma alanıdır. Bu durumda SEO uzmanı olmak isteyen kişi dijital pazarlama ve arama motoru pazarlaması ile ilgili terimlere hâkim olması gerekmektedir. Bu da uzun bir araştırma ve öğrenme sürecidir.

SEO uzmanının mutlaka sabırlı ve planlı biri olması gerekmektedir. SEO alanında sabır ve planlı olmak son derece önemli ve avantajlı özelliklerdendir. Bu çalışma alanı dinamik devam eden, asla durmayan ve hep kendini geliştiren, değiştiren bir alandır. Planlı olmak ise her işte olduğu gibi SEO alanında da çalışana kolaylık sağlayacaktır.

SEO uzmanı her zaman gündemi takip etmelidir. Özellikle Google algoritmalarında her gün değişiklik yapmakta, bir dizi düzenlemeler oluşturmaktadır. Kişi bu değişiklikleri takip eder ve uygun şekilde aksiyon alırsa rakiplerinden her zaman bir adım önde olacaktır. 

SEO Uzmanı ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

SEO oldukça karışık ve zor bir çalışma alanı olabilmektedir. Özellikle her an değişebilen kurallar ve durumlar sonucunda gündemi takip etmek zor bir hal alabilmektedir. SEO uzmanları veya SEO ajanları, SEO konusunda oldukça yetkili, planlı, sistematik, öngörülü kişiler oldukları için bu süreçlerle başa çıkabilmektedirler. Tecrübeli bir SEO uzmanı veya SEO ajansı karşılaşılabilecek sorunları öngörebilir, böylece uygun strateji ile önlemini alabilir. Aynı zamanda stratejik açıdan doğru adımlar atıldığı için bütçe noktasında da minimum bütçe ile maksimum verim alma yeteneklerine de sahiptirler. SEO uzmanları ve SEO ajansları size strateji sunmakla kalmaz, aynı zamanda bu stratejinin sonuçlarını da sizinle paylaşarak ne gibi aksiyonlar alındığını ve bu aksiyonların sonucunda nasıl geri dönüşler olduğunu analiz ederler. Böylece yapılan işin ve harcanan bütçenin karşılığı da görülmüş olur.

SEO oldukça karmaşık ve zor bir çalışma alanı olabileceği gibi birçok disiplini de içinde bulunduran, günümüzün en çok ilgi gören çalışma alanlarından biridir. SEO her zaman ilerleyen, dinamik bir süreç olduğu için öğrenme süreci hiç bitmeyen devasa bir alan olarak karşımızda yer almaktadır.