SEO & SEM NEDİR?

SEO & SEM NEDİR_

SEO ve SEM; dijital pazarlama için kullanılan ve online platformda mevcut sitenin statü kazanmasına yardımcı olan tekniklerdir. Modern çağda devleşen internet platformu; herkes tarafından erişilebilir ve kullanılabilir bir konuma sahiptir. Bu bakımdan pek çok firma satışlarını internet üzerinden yapmaktadır. Ancak online platform; çok sayıda kullanıcı skalasına sahiptir. Bu sebeple web siteleri çoğu zaman arama kriterlerinde alt sıralarda yer almaktadır. SEO ve SEM teknikleri sayesinde web siteleri; arama esnasında hem üst sırada yer almakta hem de e ticaret için uygun bir hale gelmektedir.

SEO & SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Arama motoru optimizasyonu sağlayan SEO tekniği sayesinde birçok web sitesi online platform üzerinde üst sıralarda yer almayı başarmaktadır. Web sitesi ile içeriğin arama motoru arasında bir köprü gören Seo sayesinde firmaların bilinirliği ve statüsü artmaktadır. Bu sebeple; özellikle büyük firmalar arasında SEO çalışmaları oldukça önemlidir. Firmaların hedef kitleye ulaşmasına ve erişebilir olmasına yarayan SEO; dijital pazarlama sektörünün altın değerindeki stratejisi olarak adlandırılmaktadır.

SEM ise; mevcut web sitelerinde reklam veya tanıtım içeriklerinin yer almasını sağlayan bir tekniktir. Site içerisine yerleştirilen reklam metinleri veya resimleri; arama motoru ile optimize edilerek sitenin ön plana çıkmasına yardımcı olmaktadır. SEM tekniği ile web sitelere yerleştirilen reklamlar sayesinde firmalar; potansiyel müşterilerine kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu sayede ise daha hızlı ve pratik sonuçlar almaktadırlar.

Mobil Pazarlama

Günümüzde sıklıkla tercih edilen arama motoru reklamcılığı; web sitelerine statü sağlamanın yanı sıra gelir de sağlamaktadır. Web sitesine sponsor olan reklamlar sayesinde anahtar kelime ile aratılan içerikler listelenirken SEM tekniği kullanılan siteler sonuçların en üst kısmında yer almaktadır. Bu sayede web sitesi; internet platformunda rekabet ettiği diğer web sitelerini geçerek müşteri potansiyelini artırmayı başarmaktadır.

Search Engine Marketing; iki farklı sistemden oluşmaktadır. Bu sistemler; web sitesinin para kazanma kriterini belirlemektedir. Tıklama başına kazanma veya görüntüleme başına kazanma olarak iki farklı sistemi olan SEM tekniği; alanında uzman kişiler tarafından web sitelerine yerleştirilmektedir. SEO SEM tekniği ile donatılan web siteleri; online pazarlamada ön plana çıkmanın yanı sıra belirledikleri kriter doğrultusunda para da kazanmaktadır. 

Web Sitenizi Hak Ettiği Performansa Ulaştıralım!

Search Engine Optimization yani SEO ile tasarlanan site içerikleri; %100 müşteri memnuniyeti sağlamaktadır. SEO tekniği sayesinde web sitesi; içerikte yer alan anahtar kelimeler sayesinde %90 oranında arama motorunun üst kısmında yer almaktadır. Doğru anahtar kelime tespitinin yanı sıra SEO uyumlu içerikler üretmenin belirli kuralları da bulunmaktadır. 2020 Arama Motoru; ulaşılmak istenen bilginin en doğru ve ideal sonuçlarını kişi için listeleyen bir aracı niteliği taşımaktadır. Arama motoruna yazılan ve aratılan sözcükler belli bir oran ile tespit edilerek anahtar kelime olarak kullanılmaktadır.

Sosyal medya platformunda da kullanılan SEO ve SEM tekniği; yüksek performanslı web sitelerine sahip olma fırsatını kişilere sunmaktadır. Site içerisine eklenen reklamlar ve doğru anahtar kelimeler; müşteri ile firma sahibi arasında sağlam bir köprü kurmaktadır. Nokta atışı tespit imkânı sağladığından dolayı firmanın hedeflediği kitle ile kısa süre içerisinde iletişime geçmesine yardımcı olmaktadır. Google Ads yani google içerisine verilen reklamlar; internet hiyerarşisinde lider konumunda yer almaktadır. İnternet platformunun önemli tekniklerinden biri olan Google Search Console; Google tarafından kişilere ücretsiz sunulmaktadır. Bu teknik sayesinde kişiler; web sitelerinin performansını takip edebilmekte ve bu sayede sitelerini değerlendirebilmektedir. SEO ve SEM tekniği ile doğrudan ilişkisi olan bu teknik; kişilere web sitelerini yönetme imkânının yanı sıra giriş-çıkış grafiklerini de takip etmelerine yardımcı olmaktadır.